Vysílání pracovníků - Pracovní podmínky

II. Pracovní podmínky

V případě vyslání zaměstnance z jiného členského státu EU k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb na území ČR, se na takového zaměstnance podle § 319 zákoníku práce vztahuje úprava ČR za podmínky, že je pro něj výhodnější, pokud jde o:

Výhodnost se posuzuje u každého práva vyplývajícího z pracovněprávního vztahu samostatně. Ustanovení o minimální délce dovolené za kalendářní rok nebo její poměrné části a minimální mzdě, příslušné nejnižší úrovni zaručené mzdy a povinných složkách mzdy nebo platu se nepoužijí, jestliže doba vyslání zaměstnance k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb v České republice nepřesáhne celkově dobu 30 dnů v kalendářním roce. To neplatí, jestliže je zaměstnanec vyslán k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb agenturou práce.

Hlavní změny oproti právní úpravě účinné do 29. července 2020:

Transpozice směrnice (EU) 957/2018, která novelizuje směrnici 95/71/ES o vysílání pracovníků byla provedena zákonem č. 285/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další související zákony

Povinnosti zaměstnavatele při poskytování odměny za práci se rozšiřují o všechny povinné složky mzdy (mzda nebo náhradní volno za práci přesčas; mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek; mzda za noční práci; mzda a příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí; mzda za práci v sobotu a v neděli) nebo složky platu (platový tarif; příplatek za vedení; příplatek za noční práci; příplatek za práci v sobotu a v neděli; plat nebo náhradní volno za práci přesčas; příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí; zvláštní příplatek; příplatek za rozdělenou směnu; příplatek za přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah; specializační příplatek pedagogického pracovníka; plat nebo náhradní volno za práci ve svátek). Dále se rozšiřuje povinnost zaměstnavatele poskytovat zaměstnanci náhrady cestovních výdajů při cestách konaných za účelem výkonu práce nebo v souvislosti s ním ve smyslu § 152 zákoníku práce.


Zvláštní úprava ručení za mzdy, platy a odměny z dohody ve stavebnictví

Od 1. ledna 2024 došlo k legislativním změnám zákoníku práce, kdy bylo zrušeno ustanovení § 319 odst. 3 o ručení příjemce služby za vyplacení odměny vyslaného pracovníka, které bylo nahrazeno novým § 324a. Více informací naleznete zde.

Dlouhodobě vyslaní pracovníci a jejich pracovní podmínky (§ 319a zákoníku práce)

Přesáhne-li vyslání zaměstnance dobu 12 měsíců (tzv. dlouhodobé vyslání), vztahuje se na něho, vedle výše uvedených podmínek uvedených (body a) až i), i další úprava výkonu práce v pracovním poměru podle zákoníku práce s výjimkou úpravy týkající se vzniku, změny a skončení pracovního poměru, za podmínky, že je pro něj výhodnější. I zde se výhodnost se posuzuje u každého práva vyplývajícího z pracovněprávního vztahu samostatně.

Hraniční doba pro počátek režimu dlouhodobého vyslání se prodlužuje na 18 měsíců, pokud vysílající zaměstnavatel postupem podle § 87 odst. 2 zákona o zaměstnanosti oznámí před uplynutím doby dlouhodobého vyslání, že vyslání zaměstnance přesáhne tuto dobu a současně sdělí důvody jejího přesáhnutí.

Vyslání pracovníka může pokračovat i po uplynutí 12 měsíců, resp. po 18 měsících, za podmínky, že se na vyslaného zaměstnance začnou vztahovat všechna práva podle právního řádu hostitelského státu (konkrétně všechny pracovní podmínky s výjimkou postupů, formalit a podmínek uzavírání pracovních smluv a jejich ukončování, včetně konkurenčních doložek, a s výjimkou účasti v zaměstnaneckých penzijních systémech v zemi vyslání), v tomto případě tedy český zákoník práce, a to v těch případech, kdy je použití zákoníku práce pro vyslaného pracovníka výhodnější než právo vysílajícího státu (viz §319 zákoníku práce).

Vyšle-li zaměstnavatel k nahrazení vyslaného zaměstnance jiného zaměstnance, všechny doby vyslání těchto zaměstnanců, pokud plnili nebo plní stejné pracovní úkoly na stejném místě, se pro účely posouzení doby uvedené v odstavci 1 nebo odstavci 2 sčítají. Plnění stejného úkolu na stejném místě se posuzuje s ohledem na povahu vykonávané práce, povahu poskytované služby a místo jejího výkonu.

Přechodná úprava pro účely výpočtu délky dlouhodobého vyslání: vyslání, která započala před 30. červencem 2020 se pro účely výpočtu výše uvedené 12měsíční (resp. 18měsíční) lhůty považují za započatá dnem 30. července 2020.

Úprava pro oblast silniční dopravy

Transpozicí tzv. „lex specialis“ o uplatňování pravidel pro vysílání pracovníků na sektor dopravy dochází ke změně pravidel v oblasti silniční dopravy, více informací naleznete zde.

Poslední aktualizace: 2. 1. 2024

Menu