MPSV: Plošná akce má prověřit neférové jednání vůči zaměstnancům

MPSV: Plošná akce má prověřit neférové jednání vůči zaměstnancům

Publikováno: 2. 7. 2021

V minulém týdnu odstartovala akce Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), jejímž cílem je odhalit problémy s dodržováním zákoníku práce a s bezpečností na pracovištích. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších kontrol SÚIP za poslední léta. Celkem se týká 14 pracovišť vybraných velkých průmyslových firem ve všech 14 krajích a 58 zaměstnavatelů poskytující služby na základě obchodních smluv nebo agentur práce. Do akce se zapojilo 253 inspektorů práce a 129 policistů cizinecké policie. Při prvních kontrolách už byly kromě zaměstnávání mnoha nelegálních pracovníků odhaleny například i problémy s evidencí práce.

„Kontroly budou trvat několik měsíců. Jsme v situaci, kdy se ekonomika vrací do normálu. Epidemiologická situace vyžadovala omezování kontaktů a my jsme v tomto období nechtěli firmy ještě více zatěžovat, když se musely potýkat často i s existenčními problémy. Na druhé straně přibývá podnětů především na porušování pracovněprávních předpisů,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, do jejíhož resortu SÚIP spadá. „Inspektoři se zaměřují zejména na nelegální zaměstnávání, odhalování zastřeného agenturního zaměstnávání, dodržování pracovní doby, odměňování zaměstnanců, především za přesčasy, práce o víkendech a noční, i na bezpečnost na pracovišti,“ popisuje dále ministryně.

 

Podle Jany Maláčové se část z podnětů nově týkala například nucené práce zaměstnanců, kteří byli v důsledku Covidu na překážkách v práci a zaměstnavatel pobíral příspěvek z programu Antivirus. „Takové případy řeší inspekce společně s Úřadem práce ČR. Zaměstnavateli hrozí vrácení dotace programu Antivirus a v případě zjištění porušení pracovněprávních předpisů i pokuta,“ říká dále ministryně.  „Jsem si vědoma, že firmy mají za sebou těžké období, ale nemůžeme přihlížet tomu, aby některé z nich v současné situaci porušovaly zákony a ždímaly zaměstnance, aby na jejich úkor dohnaly ztráty,“ dodává.

Už první dny kontrol odhalily například systémová pochybení v oblasti evidence pracovní doby, zjednodušeně řečeno nebyl evidovaný začátek a konec směny nebo přestávky v práci tak, jak to předepisuje zákoník práce. „Bez těchto údajů těžko zjistíte, zda zaměstnanec nepracoval o víkendu, v noci nebo pracoval nad rámec své denní pracovní doby. Tito zaměstnanci nemuseli například dostávat vůbec, nebo jim byly kráceny, zákonné příplatky za práci přesčas, práci v noci nebo o sobotách a nedělích,“ upozorňuje Jana Maláčová. Ta upřesnila, že při kontrolách v minulém týdnu inspektoři odhalili 18 nelegálních pracovníků a u deseti zaměstnavatelů je podezření na zastřené zprostředkování, tedy poskytování služeb agentury práce bez patřičného povolení na základě obchodní smlouvy.

V letošním roce eviduje SÚIP již přes 3 tisíce podnětů, přičemž za loňský rok to bylo zhruba 5800.
Mgr. Richard Kolibač
tiskový mluvčí SÚIP
775 863 764
Menu