Vysílání pracovníků – posting of workers in the framework of the transnational provision of services

Vysílání pracovníků – posting of workers in the framework of the transnational provision of services

(Toto je oficiální celostátní webová adresa pro vyslané pracovníky ve smyslu čl. 5 směrnice 2014/67/EU)

(This is a single official national website for posted workers according to Art. 5 of the directive 2014/67/EU, for English and other languages see below)

Text je rovněž k dispozici v následujících jazycích:

 

English (EN) Polski (PL) Deutsch (DE)
EN PL DE

 

Níže uvedené informace se týkají vyslání zaměstnanců. V případě, že hledáte informace k vyslání OSVČ, obraťte se prosím na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pozor změny s účinností od 30. 7. 2020 naleznete v části II.

Co je vyslání pracovníků dle směrnice Evropského parlamentu a Rady  96/71/ES?

  • Informace naleznete zde.

Platné směrnice EU upravující vysílání zaměstnanců do jiného členského státu:

Informace o pracovních a mzdových podmínkách zaměstnanců vyslaných podle směrnice 96/71/ES na území České republiky

Podle právních předpisů České republiky je vysílání zaměstnanců podle směrnice 96/71/ES regulováno zejména zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), a zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zaměstnanosti“). Všeobecně použitelné kolektivní smlouvy ve smyslu čl. 3 odst. 8 směrnice 96/71/ES, které by byly aplikovatelné na vyslané pracovníky, v ČR momentálně neexistují.

I. Administrativní povinnosti související s vysláním pracovníků do ČR

Informační (ohlašovací) povinnost - Formulář zde

Kontaktní údaje - pobočky Úřadu práce ČR

a) Informační (ohlašovací) povinnost (§ 87 zákona o zaměstnanosti)

Zahájení vyslání: Zaměstnavatel vysílající svého zaměstnance do ČR je povinen o této skutečnosti písemně informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce, a to nejpozději v den nástupu těchto osob k výkonu práce

Informační povinnost je třeba splnit bez ohledu na délku vyslání. Jedinou výjimku představují zaměstnanci v mezinárodní dopravě, jejichž vyslání do ČR není nutno ohlašovat.

Informační povinnost splní vysílající zaměstnavatel zasláním příslušného formuláře poštou, datovou schránkou nebo e-mailem na podatelnu příslušné krajské pobočky Úřadu práce podle místa výkonu práce (vyslání) zahraničního pracovníka. Formulář je k dispozici zde: formulář ke stažení. Kontaktní údaje na pobočky Úřadu ČR práce jsou k dispozici zde: pobočky Úřadu práce ČR.

Oznámení dlouhodobého vyslání: Zaměstnavatel může do uplynutí 12 měsíců od zahájení poskytování služby vyslaným zaměstnancem na území České republiky podat krajské pobočce Úřadu práce ČR písemné oznámení s uvedením důvodů o tom, že doba poskytování služeb na území České republiky přesáhne 12 měsíců (formulář je k dispozici zde). Pro účely posouzení lhůty (12 měsíců) se v případě nahrazení vyslaného zaměstnance jiným zaměstnancem vyslaným k výkonu práce v rámci plnění stejného pracovního úkolu na stejném místě jednotlivé doby vyslání sčítají.

Ukončení vyslání (v jiném než původně ohlášeném termínu): Při skončení vyslání je zaměstnavatel povinen nejpozději do 10 kalendářních dnů informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce o ukončení práce vyslaného pracovníka na území České republiky. Tuto povinnost zaměstnavatel nemá, skončilo-li zaměstnání nebo výkon práce na území České republiky dnem původně zaměstnavatelem oznámeným. Příslušný formulář je k dispozici zde: formulář ke stažení.

V případě vyslání agenturního pracovníka jeho uživatelem (dvojité vyslání, double-posting) má ohlašovací povinnosti agentura práce (tj. zaměstnavatel vyslaného pracovníka): Zaměstnanec, který byl dočasně přidělen svým zaměstnavatelem, jenž je oprávněn v souladu s právními předpisy jiného členského státu Evropské unie zprostředkovávat zaměstnání, k výkonu práce u uživatele usazeného v tomto nebo jiném členském státě Evropské unie, a který byl dále vyslán v rámci nadnárodního poskytování služeb na území České republiky, se považuje za vyslaného na území České republiky svým zaměstnavatelem, s nímž uzavřel pracovněprávní vztah.

Pozor: Krátké obchodní návštěvy (například účast na seminářích, konferencích, setkáních, veletrzích, školeních a jiných pracovních cestách nezahrnujících poskytování služeb) nejsou považovány za vyslání ve smyslu unijních předpisů. Na takové cesty se proto oznamovací povinnost a opatření stanovená v článku 9 směrnice 2014/67/EU nevztahuje.

Za nesplnění informační povinnosti lze uložit pokutu až do výše 100 000 Kč (§ 139 a 140 zákona o zaměstnanosti). Více informací k přestupkům a sankcím naleznete zde.

b) Evidenční povinnost (§ 102 odst. 3 zákona o zaměstnanosti)

Zahraniční zaměstnavatel vysílající pracovníky do ČR je povinen mít v místě pracoviště evidenci těchto osob obsahující následující údaje: identifikační údaje pracovníka; adresu v zemi trvalého pobytu a adresu pro doručování zásilek; číslo cestovního dokladu a název orgánu, který jej vydal; druh práce, místo výkonu práce a dobu, po kterou by mělo být zaměstnání vykonáváno; pohlaví těchto fyzických osob, den nástupu a den skončení výkonu práce nebo vyslání na území České republiky.

c) Povinnost mít na pracovišti kopii pracovní smlouvy přeloženou do češtiny (§ 136 odst. 2 zákona o zaměstnanosti)

Zaměstnavatel vysílající svého zaměstnance do ČR je povinen mít v místě pracoviště kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu, přičemž doklady, jimiž je plněna tato povinnost, musejí být přeloženy do českého jazyka (úřední překlad není vyžadován, překlad však musí obsahově odpovídat originálu a musí být srozumitelný; akceptovány jsou rovněž dokumenty ve slovenském jazyce).

Za nesplnění této povinnosti lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč (§ 139 a 140 zákona o zaměstnanosti).

d) Administrativní povinnosti zahraniční agentury práce vysílající pracovníky do ČR

Fyzické nebo právnické osoby usazené za účelem zprostředkování zaměstnání v jiném členském státě EU v souladu s jeho právními předpisy mohou poskytovat na území ČR služby v oblasti zprostředkování zaměstnání dočasně a ojediněle.

Tyto osoby jsou povinny nejpozději v den zahájení této činnosti na území ČR písemně oznámit Ministerstvu práce a sociálních věcí tyto údaje (§ 61 odst. 1 nebo 3 zákona o zaměstnanosti):

  • identifikační údaje právnické osoby/fyzické osoby;
  • předmět podnikání (u fyzické osoby i místo podnikání);
  • formu zprostředkování zaměstnání, pro kterou je povolení žádáno;
  • druhy prací, pro které je povolení ke zprostředkování zaměstnání žádáno;
  • v případě právnické osoby identifikační údaje odpovědného zástupce.
  • dobu, po kterou bude tato činnost vykonávána

Zahraniční agentury práce jakožto zaměstnavatelé vyslaných agenturních pracovníků mají výše uvedené informační (ohlašovací) povinnosti (§ 87 zákona o zaměstnanosti).

V případě, že fyzické nebo právnické osoby usazené za účelem zprostředkování zaměstnání v jiném členském státě EU v souladu s jeho právními předpisy budou poskytovat na území ČR služby v oblasti zprostředkování zaměstnání (nikoli dočasně a ojediněle), jsou tyto osoby povinny získat povolení ke zprostředkování zaměstnání (dle ust. § 60 zákona o zaměstnanosti). Více informací Povolení zprostředkování zaměstnání (mpsv.cz)

Poslední aktualizace: 15. 2. 2024

Menu