Současná legislativa VTZ - plynových a čerpací stanice LPG

Současná legislativa VTZ - plynových a čerpací stanice LPG

Publikováno: 29. 9. 2022

Dotaz:

Vzhledem ke změně legislativy v oblasti vyhrazených technických plynových zařízení, konkrétně změny vyvolané zákonem č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů (dále jen „zákon č. 250/2021 Sb.) a nařízením vlády č. 191/2022 Sb., o vyhrazených technických plynových zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti (dále jen „nařízení vlády č. 191/2022 Sb."), máme několik níže uvedených otázek souvisejících s provozem čerpacích stanic LPG, jejich obsluhy včetně uživatelů (zákazníků).

Odpověď:

Pro lepší přehlednost přímo v této části uvádíme jednotlivé otázky a k nim odpovědi.

Otázka č. 1:

Je správný výklad takový, že od 1. 7. 2022 je možný samoobslužný výdej paliva LPG přímo zákazníkem? Dotaz se vztahuje ke znění ust. § 12 odst. 8 nařízení vlády č. 191/2022 Sb., ve kterém je uvedeno: „Manipulace s plnicí koncovkou při plnění plynů do dopravních prostředků se nepovažuje za obsluhu vyhrazeného plynového zařízení, ale za činnost prováděnou poučeným uživatelem.“

Odpověď:

Podle ust. § 12 odst. 8 nařízení vlády č. 191/2022 Sb. je uvedeno: „Ověřování znalostí revizním technikem se nepožadují pro obsluhu vyhrazeného plynového zařízení vykonávající činnosti na zařízení pro rozvod plynů s tlakem nepřesahujícím 0,05 baru a se spotřebiči s jednotlivými tepelnými výkony nižšími než 50 kW, s výjimkou průmyslových tepelných zařízení, a pro manipulaci s plnicí koncovkou. Manipulace s plnicí koncovkou při plnění plynů do dopravních prostředků se nepovažuje za obsluhu vyhrazeného plynového zařízení, ale za činnost prováděnou poučeným uživatelem.“

Text uvedeného nařízení vlády nevymezuje a žádným způsobem nerozděluje manipulace s koncovkami u LPG nebo např. u CNG.

Podle uvedeného znění má Státní úřad inspekce práce (dále jen „SÚIP“) tedy za to, že touto právní úpravou dochází k sjednocení postupů při plnění LPG, CNG, LNG a H2, kdy načerpání nebo plnění plynů provede samotný uživatel (zákazník – řidič). Tímto předpisem zároveň dochází k sjednocení postupu při manipulaci s koncovkou s okolními vyspělými evropskými státy.

Samotné čerpání LPG do vozidla provádí uživatel na základě návodu, který je umístěn na stojanu. Ten je současně, podle odborného názoru SÚIP, považován za poučení uživatele, tedy obdobně jako nyní na zařízeních pro CNG. Provozovatel, mimo jiné, upozorní na stojanu uživatele, že je povinen manipulaci s plnicí koncovkou provádět s ochranou zraku a rukou, a pokud bezpečnostním pokynům nerozumí, nebo není osobními ochrannými prostředky vybaven, může se obrátit na obsluhu čerpací stanice. Ta provede čerpání LPG do motorového vozidla tak, jako tomu bylo do účinnosti uvedeného nařízení vlády. Současně uživatele provozovatel v pokynech upozorní, že jiné činnosti jsou uživateli zakázány. Od 1. 7. 2022 tedy SÚIP vnímá rozdělení kompetencí a činností na:

  1. obsluhu čerpacích stanic LPG, která zajišťuje všechny činnosti podle TPG 304 01 – Čerpací stanice propan-butanu pro motorová vozidla (dále jen „TPG 304 01“) a musí být proškolena revizním technikem,
  2. činnost poučeného uživatele, který provádí jen a pouze vlastní čerpání do motorového vozidla a je povinen provádět manipulaci s plnicí koncovkou podle návodu umístěného na každém výdejním stojanu.

Otázka č. 2:

Jak je pro oblast vyhrazených technických plynových zařízení definován „poučený uživatel"? Zákon č. 250/2021 Sb., který je nařízení vlády č. 191/2022 Sb. nadřazen, definuje pouze osobu poučenou, a to výhradně jen pro elektrická zařízení.

Odpověď:

Samotné čerpání LPG do vozidla provádí uživatel na základě návodu, který je umístěn na stojanu. Ten je současně, podle odborného názoru SÚIP, považován za poučení uživatele, tedy obdobně jako nyní na zařízeních pro CNG. Provozovatel, mimo jiné, upozorní na stojanu uživatele, že je povinen manipulaci s plnicí koncovkou provádět s ochranou zraku a rukou, a pokud bezpečnostním pokynům nerozumí, nebo není osobními ochrannými prostředky vybaven, může se obrátit na obsluhu čerpací stanice. Ta provede čerpání LPG do motorového vozidla tak, jako tomu bylo do účinnosti nařízení vlády č. 191/2022 Sb. Současně uživatele provozovatel v pokynech upozorní, že jiné činnosti jsou uživateli zakázány.

Otázka č. 3:

Lze považovat za „poučeného uživatele" toho, komu byly zpřístupněny písemné pokyny provozovatele činnosti?

Odpověď:

Ano, bezpečnostní pokyny musejí být umístěny na každém výdejním stojanu. Pokud bezpečnostním pokynům uživatel nerozumí, nebo není osobními ochrannými prostředky vybaven, může se obrátit na obsluhu čerpací stanice, která provede čerpání LPG do motorového vozidla tak, jako tomu bylo do účinnosti již uvedeného nařízení vlády č. 191/2022 Sb.

Otázka č. 4:

Jakým způsobem musí být vyřešena ochrana „poučeného uživatele" osobními ochrannými prostředky? Je provozovatel činnosti odpovědný za případné poškození zdraví „poučeného uživatele" tím, že neposkytne nezbytné osobní ochranné prostředky (pro ochranu rukou, ochranu zraku)? V této souvislosti odkazujeme na ust. § 14 odst. 2 nařízení vlády č. 191/2022 Sb.

Odpověď:

SÚIP má za to, že pokud se uživatel rozhodne provést manipulaci s koncovkou, bere tímto na vědomí bezpečnostní pokyny, mimo jiné týkající se nutnosti použití osobních ochranných prostředků a nese plnou odpovědnost za průběh manipulace, tak jako tomu je při výdeji benzínu, nafty a CNG.

Otázka č. 5:

Provozovatel čerpací stanice LPG má nařízením vlády č. 191/2022 Sb. dánu povinnost stanovit „osobu odborně způsobilou k obsluze vyhrazeného plynového zařízení". Vzhledem k tomu, že se podle ust. § 6 odst. 1 písm. c) nařízení vlády č. 191/2022 Sb. jedná o zařízení spadající do I. třídy, je lhůta pro opakované školení osoby odborně způsobilé 3 roky? Zde odkazujeme na ust. § 12 odst. 6 nařízení vlády č. 191/2022 Sb.

Odpověď:

Lhůta pro školení odborně způsobilé osoby na čerpací stanici LPG je 3 roky.

Otázka č. 6:

Dopouští se provozovatel čerpací stanice LPG porušení dle ust. § 16 nařízení vlády č. 191/2022 Sb., pokud nezamezí samoobslužné naplnění nádoby, která nemá platnou periodickou zkoušku?

Odpověď:

Provádět plnění mobilních tlakových nádob na dopravu plynů je na čerpacích stanicích LPG zakázáno, až na výjimky uvedené v ust. § 5 odst. 3 zákona č. 311/2006 Sb., o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pohonných hmotách), ve znění pozdějších předpisů: „Na čerpací stanici a na výdejní jednotce je zakázáno plnění mobilních tlakových nádob zkapalněnými ropnými plyny, s výjimkou čerpání zkapalněných ropných plynů do pevně zabudovaných palivových nádrží motorových vozidel a odběru vzorků při kontrole složení a jakosti pohonných hmot.“

Pokud se dotaz týká plnění nádrží motorových vozidel, je vlastník motorového vozidla odpovědný za technický stav. Obsluha čerpacích stanic LPG nemá možnost provést kontrolu stavu zařízení, které je umístěno uvnitř motorového vozidla. Obsluha není oprávněna vyžadovat doklad o provedené revizi tlakové nádoby.

Otázka č. 7:

Je nutné, aby po celou provozní dobu čerpací stanice LPG byla na provozovně osoba, která je odborně způsobilá k obsluze vyhrazeného technického plynového zařízení?

Odpověď:

Ano, a to z důvodu dohledu nad čerpáním uživatelů LPG do motorových vozidel, řešení poruch nebo havárií na daném zařízení. Pokud není obsluha přítomna, musí být výdejní zařízení zajištěno např. podle čl. 6.6 TPG 304 01: „Výdejní zařízení se v mimoprovozní době zajišťují proti zneužití např. uzamčením nebo vypnutím přívodu elektrického proudu v místě nepřístupném pro nepovolané osoby.“

Menu