Rozvrhování pracovní doby do směn, nepřetržitý odpočinek v týdnu

Rozvrhování pracovní doby do směn, nepřetržitý odpočinek v týdnu

Publikováno: 28. 3. 2014

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, pracuji v pohostinství. V práci jsem celý týden. Od pondělí do čtvrtku od 16.00 do 22.00 hodin, v pátek je to od 16.00 do 24.00, v sobotu od 12.00 do 24.00 a v neděli od 13.00 do 22.00 hodin. To se pořád opakuje. Nemám ani jeden celý den v týdnu volno. Je to v pořádku, když nemám žádný celý den volno?

Odpověď:

Rozvrhování pracovní doby přísluší výhradně zaměstnavateli, který také určuje začátek a konec směn.

Týdnem se pro účely zákoníku práce rozumí 7 po sobě jdoucích následujících kalendářních dnů. V sedmi denním období je realizována nejen samotná pracovní doba rozvržená do směn, ale rovněž nepřetržitý odpočinek v týdnu. Maximální délka stanovené týdenní pracovní doby může být zaměstnavatelem stanovena nejvýše na 40 hodin (§ 79 odst. 1 ZP) a délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin (§ 83 ZP).
Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne (§ 81 odst. 2 ZP). Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce. Zaměstnavatel musí rozvrhnout do směn celý limit stanovené týdenní pracovní doby (maximum je 40 hodin bez práce přesčas). V rozvrhu nesmí být práce přesčas zahrnuta. Limitující je tedy pracovní týden, délka stanovené týdenní pracovní doby, maximální délka směny, nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Doba nepřetržitého odpočinku v týdnu má činit nejméně 35 hodin (u mladistvých zaměstnanců doba nepřetržitého odpočinku v týdnu má činit nejméně 48 hodin) – viz odst. 1 § 92 zákoníku práce.
Dle zákoníku práce je možné snížit nepřetržitý odpočinek v týdnu, nejméně na 24 hodin. Jedná se o zaměstnání v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době, při práci přesčas, v zemědělství, ve veřejném stravování, kulturních zařízeních, telekomunikačních a poštovních službách, ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb a u technologických procesů, které nemůžou být přerušeny. Pokud zaměstnavatel rozvrhne pracovní dobu tak, že doba nepřetržitého odpočinku je z výše uvedených důvodů zkrácena pod limit 35 hodin až do limitu 24 hodin, poskytne se zaměstnancům nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období dvou týdnů činila délka odpočinku celkem alespoň 70 hodin.
Např. kdyby délka nepřetržitého odpočinku v týdnu činila 30 hodin, pak v následujícím týdnu musí být 40 hodin (tzn. + 5 hodin zkráceného odpočinku z předcházejícího týdne), tj. 30 + 40 = 70 hodin.
Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle. Jestliže to možné není, určí zaměstnavatel nepřetržitý odpočinek v týdnu na jiné dny.

Pokud zaměstnanci pracují v sobotu a v neděli, přísluší jim kromě mzdy i příplatek za práci v sobotu a v neděli.

Vámi popsaný rozvrh pracovní doby není v souladu s příslušnými ustanoveními zákoníku práce. Pokud by Váš zaměstnavatel i nadále nepostupoval v souladu se zákoníkem práce, pak Vám doporučujeme podat podnět k provedení kontroly dodržování pracovněprávních předpisů.

Zákoník práce: § 79 odst. 1§ 81 odst. 2, § 83, § 92 odst. 1, § 118

Menu