Zahraniční zaměstnanci (elektrikáři)

Zahraniční zaměstnanci (elektrikáři)

Publikováno: 19. 7. 2022

Dotaz:

Mám dotaz ohledně legálního zaměstnaní elektrikářů z Ukrajiny, případně z jiných států. Zajímalo by mě, jak je nahlíženo na jejich odbornou způsobilost (osvědčení) z domovských zemí? Jde mi o to, že kdybychom zaměstnali tyto elektrikáře z jiných zemí a měli by osvědčení, zda by mohli na základě nich vykonávat běžně elektrikářské práce v České republice, aniž by museli na nějaké české přezkoušení apod.

 

Odpověď:

Zásady pro uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států jsou uvedeny v zákoně č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon upravuje obecný systém uznávání odborných kvalifikací. Základem tohoto systému je vzájemná důvěra členských států Evropského společenství v rovnocennost formálních kvalifikací a zajištění odbornosti výkonu příslušné činnosti. Osobě, která je v jednom členském státě dostatečně kvalifikovaná k výkonu určitého povolání, musí být v zásadě povolen přístup ke stejnému povolání v jiném členském státě, a to i tehdy, jestliže se dotyčné požadované vzdělání a příprava liší do určité míry v trvání nebo obsahu.

 

Právní úprava nezakládá uchazečům právní nárok pracovat v České republice v regulovaném povolání, které si vybrali, ale dává jim právo, aby jejich kvalifikace byla posouzena orgánem za tímto účelem určeným ve správním řízení v zákonem stanovené lhůtě a s možností dalšího přezkumu tohoto rozhodnutí. Výsledkem řízení o uznání odborné kvalifikace uchazeče je výrok, zda je uchazeč odborně způsobilý pro výkon regulované činnosti podle zvláštního právního předpisu České republiky. Ústředním správním úřadem odpovědným za koordinaci činností státní správy v oblasti uznávání odborné kvalifikace je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „MŠMT“), které zejména koordinuje činnost uznávacích orgánů. Nově je upravena i oblast dočasného nebo příležitostného poskytování služeb na základě oznámení příslušnému uznávacímu orgánu.

 

MŠMT vydalo seznam regulovaných povolání. Regulovaným povoláním, nebo činností se rozumí takové povolání, nebo činnost pro jejichž výkon jsou právními předpisy členského státu Evropské unie předepsány určité požadavky, bez jejichž splnění nemůže osoba toto povolání, či činnost vykonávat (např. stupeň a obor vzdělání, praxe, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou výkonem předmětné činnosti atp.). Podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací je regulovanou činností např. montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení (pod kódem regulované jednotky 121) a uznávacím orgánem v České republice je Ministerstvo průmyslu a obchodu. Regulujícím právním předpisem je zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

 

V případě uznávání odborné kvalifikace u fyzických osob pro výkon práce na elektrických zařízení, které jsou v působnosti orgánů inspekce práce, je uznávacím orgánem Ministerstvo práce a sociálních věcí a od 1. 7. 2022 regulujícími právními předpisy zákon č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů (dále jen „zákon o VTZ“) a k němu vydanému provádějící právní předpis, tj. nařízení vlády č. 194/2022 Sb., o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice (dále jen „nařízení vlády o odborné způsobilosti v elektrotechnice“).

 

Pokud se nejedná o regulované povolání, pak je potřeba, se řídit právní úpravou konkrétního státu, kde má být činnost např. zahraničních elektrikářů vykonávána. Problematika odborné způsobilosti pro činnosti na elektrických zařízeních je v České republice řešena výše uvedeným zákonem o VTZ a nařízením vlády o odborné způsobilosti v elektrotechnice.

 

Závěrem uvádíme, že nám není známa skutečnost, že by existoval certifikát opravňující vykonávat pracovní činnost v oboru elektrických zařízení napříč celou Evropskou unií.

Menu