přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na oblasti | přejdi na vyhledávání

Státní úřad inspekce práceMenu

Důležitá upozornění

Anketa

Jak jste se dostali na náš web?

Zobrazit výsledky

Státní úřad inspekce práce » Vysílání pracovníků » BREXIT

BREXIT

Informace k zaměstnávání / vysílání občanů Spojeného království Velké Británie a Severního Irska na území ČR

Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále jen „UK“) opustilo dne 31. 1. 2020 Evropskou unii (dále jen „EU”) na základě podmínek sjednaných v tzv. výstupové dohodě, která vstoupila v účinnost 1. 2. 2020.

Výstupová dohoda rozlišuje období do konce přechodného období, tj. do 31. 12. 2020 (stále se aplikuje unijní právo), a období od 1. 1. 2021, kdy mezi UK a EU nebude existovat volný pohyb osob (pracovníků), ale jsou zachována pobytová a pracovní práva, která byla založena před koncem přechodného období (vyjma vyslaných pracovníků).

Více informací nejen o otázkách zaměstnání a pobytu, ale i o zachování nároků v oblasti sociálního zabezpečení občanů ČR při návratu z UK, naleznete na webové stránce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (dále jen „MPSV”) s nejčastěji pokládanými otázkami k problematice BREXITU.

Podrobný výklad k implementaci Výstupové dohody naleznete v dokumentu Souhrnná informace MPSV k provádění výstupové dohody v oblasti pobytu, zaměstnání a sociálního zabezpečení.