přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na oblasti | přejdi na vyhledávání

Státní úřad inspekce práce



Menu

Důležitá upozornění

Anketa

Jak jste se dostali na náš web?

Zobrazit výsledky

Státní úřad inspekce práce » Otázky a odpovědi » Pracovněprávní vztahy » Pracovní poměr » Skončení pracovní poměru » Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Dotaz:
10. 1. 2012 jsem nastoupila u jednoho soukromého zaměstnavatele. Smlouvu jsem měla na dobu neurčitou se zkušební lhůtou na 3 měsíce. 3. 2. 2012 jsem šla na nemocenskou a 5. 3. 2012 mi zaměstnavatel volal, že mi dává výpověď, řekla jsem mu, že to nemůže, že jsem na nemocenské. Ale 7. 3. 2012 mi přišla domů výpověď, ale bylo tam napsané ve zkušební době k datu 9. 3. 2012. Ale to jsem ještě byla na neschopence a zatím jsem nemocná pořád. Může to udělat?

Odpověď:
Zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem ve zkušební době není skončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele.
Zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr ve zkušební době, musí to ovšem učinit postupem stanoveným v zákoníku práce (ZP).
Zákoník práce ve svém ustanovení (§ 66 odst. 1)uvádí, že zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně, pracovní poměr pak skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uvedený den pozdější (§ 66 odst. 2 ZP).
Obecně platí, že ve zkušební době lze zrušit pracovní poměr kdykoli, není třeba čekat na poslední den zkušební doby. Zaměstnavatel to ovšem nesmí učinit v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. V tomto období nesmí být zaměstnanci doručeno písemné zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Doba, kdy je zaměstnanec dočasně práce neschopný, tj. nekoná práci v průběhu zkušební doby, se do zkušební doby nezapočítává. Pokud byste chtěla napadnout platnost rozvázání pracovního poměru zrušením ve zkušební době a budete-li zároveň chtít, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával, musíte učinit dva kroky. Musíte se obrátit na soud a podat žalobu na určení neplatnosti zrušení pracovního poměru ve zkušební době, nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr tímto rozvázáním skončit (§ 72 ZP). Dále pak musíte písemně oznámit zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával.

Informační leták - Skončení pracovního poměru (pdf, 328.22 kB)

Zákoník práce § 66, § 69, § 72.